Tema sukurta: 2015.04.02 18:49
2011.03.15 15:59 Nauja žinutė
Vartotoajs neprisijungęs Peržiūrėti anketą


Enciklopedija
Enciklopedija
Patyręs
Haloperidol 5mg tabletės N50

Pakuotės lapelis: informacija vartotojui
HALOPERIDOL – RICHTER 5 mg tabletės Haloperidolis

Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą.
- Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).
- Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

Lapelio turinys
1. Kas yra HALOPERIDOL – RICHTER ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant HALOPERIDOL – RICHTER
3. Kaip vartoti HALOPERIDOL – RICHTER
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti HALOPERIDOL – RICHTER
6. Kita informacija

1. kas yra haloperidol – richter ir kam jis vartojamas
Haloperidolis yra vienas pagrindinių antipsichozinių vaistų, priskiriamų butirofenonų grupei. Jis pasižymi psichozės simptomus lengvinančiu, stipriu vėmimą slopinančiu ir psichomotorinį sujaudinimą mažinančiu poveikiu. Vaistas taip pat gali būti skiriamas judesių sutrikimo gydymui.
Haloperidoliu gydomos tokios būklės, kurioms būdingi mastymo, jausmų ar elgesio sutrikimai:
Sumišimas,
Haliucinacijos (tariamas nesamų dalykų girdėjimas, matymas ar jutimas),
Kliedesiai (liguistos, tikrovės neatitinkančios mintys),
Neįprastas įtarumas (paranoja),
Liguistai pakili nuotaika (manija),
Pernelyg stiprus susijaudinimas, neramumas, liguistas entuziazmas, padidėjęs aktyvumas.
Hiperkinezijos (judesių sutrikimai): Huntingtono chorėja (paveldima nervų sistemos liga, pasireiškianti judesių, pažinimo ir emociniais sutrikimais),
Gilles de la Tourette sindromas (lėtinė liga, pasireiškianti judesių ir balsiniais tikais bei elgesio ir emociniais sutrikimais),
Stiprus tikas (staigūs, pasikartojantys, nevalingi, neritmiški stereotipiški judesiai),
Žagsulys, jei kitos priemonės nepadeda.

2. kas žinotina prieš vartojant haloperidol – richter
HALOPERIDOL – RICHTER vartoti negalima:
Jeigu yra padidėjęs jautrumas (alergija) haloperidoliui arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.
Koma. Stiprus CNS slopinimas, sukeltas alkoholio ar kitų vaistų. Parkinsono liga. Galvos smegenų pusrutulių pamato mazgų (bazinių ganglijų) pažeidimas. Feochromocitoma (gerybinis antinksčių navikas). Vaikams vartoti draudžiama.

Specialių atsargumo priemonių reikia: Tarp psichiatrinių pacientų, vartojusių vaistų nuo psichozės, įskaitant ir haloperidolį, staigios mirties atvejų pasitaikė labai retai. Kadangi gydant haloperidoliu buvo pastebėtas elektrokardiogramos QT intervalo pailgėjimas (laiko trukmės nuo širdies elektrinio ciklo Q bangos pradžios iki W bangos pabaigos pailgėjimas), reikia atsargiai gydyti tuos pacientus, kuriems yra QT intervalo pailgėjimo (širdies ritmo sutrikimo) pavojus, hipokaliemija (kraujyje per mažai kalio), vartojama kitų vaistų, sukeliančių QT intervalo pailgėjimą, ypač tais atvejais, kai haloperidolio vartojama į veną.
Kadangi haloperidolis metabolizuojamas kepenyse, reikia atsargiai gydyti pacientus, kurių kepenų funkcija pažeista. Ilgalaikio gydymo metu rekomenduojama reguliariai tirti kraują ir kepenų funkciją.
Haloperidolio būtina vartoti atsargiai, kai esti subarachnoidinė hemoragija (kraujavimas po voratinkliniu smegenų dangalu), hipokalcemija (kraujyje per mažai kalcio) ir hipomagnemija (kraujyje per mažai magnio).
Aprašyta haloperidolio sukeltų traukulių atvejų. Todėl, sergančius epilepsija pacientus ir tuos, kuriems gali atsirasti traukulių (pvz., alkoholinės abstinencijos ar smegenų pažeidimo atveju), haloperidoliu būtina gydyti ypač atsargiai.
Tiroksinas gali sustiprinti haloperidolio toksiškumą. Todėl pacientus, kurių skydliaukės veikla sutrikusi, haloperidoliu reikia gydyti atsargiai.
Šizofrenija sergančių pacientų reakcija į gydymą antipsichoziniais vaistais gali būti uždelsta. Baigus tokių pacientų gydymą, ligos simptomų jiems gali vėl atsirasti tik po kelių savaičių ar mėnesių.
Gydymą baigti rekomenduojama palaipsniui mažinant dozę, nes, nutraukus vaisto vartojimą staiga, gali pasireikšti nutraukimo simptomai: pykinimas, vėmimas ir nemiga.
Pacientams, sergantiems ir depresija, ir psichoze, gydymą haloperidoliu reikia derinti su antidepresantais.
- Jei pacientas gydomas antiparkinsoniniais vaistais, kurių ekskrecija greitesnė nei haloperidolio, baigus gydymą haloperidoliu, minėtų vaistų reikia vartoti ir toliau, kad nesustiprėtų ekstrapiramidinis poveikis (judesių sutrikimas). Reikia turėti omenyje, kad kartu su haloperidoliu skiriant anticholinerginių vaistų, įskaitant ir antiparkinsoninius, kartu su haloperidoliu, gali padidėti akispūdis.

Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Haloperidolis gali sustiprinti alkoholio, raminamųjų (trankviliantų), migdomųjų ir narkotinių analgetikų CNS slopinamąjį poveikį. Minėtų vaistų vartojant kartu su haloperidoliu, gali būti slopinamas kvėpavimas. Haloperidolio derinys su metildopa gali sustiprinti poveikį CNS. Haloperidolis gali keisti levodopos poveikį.
Haloperidolis slopina triciklių antidepresantų metabolizmą, dėl to gali padidėti jų koncentracija plazmoje ir toksiškumas (anticholinerginis poveikis, toksiškumas širdies ir kraujagyslių sistemai).
Farmakokinetinių tyrimu metu, kai kartu buvo vartojama kvinidino, buspirono ir fluoksetino, pastebėtas silpnas ar vidutinis haloperidolio koncentracijos plazmoje padidėjimas. Tokiais atvejais haloperidolio dozę reikia mažinti.
Ilgai gydant fermentų induktoriais, įskaitant karbamazepiną, rifampiciną ar fenobarbitalį, sumažėja kartu vartojamo haloperidolio koncentracija plazmoje. Tokio gydymo metu haloperidolio dozę reikia padidinti, o vėliau, baigus vartoti šių fermentų inhibitorių, haloperidolio dozę galima vėl sumažinti.
Retais atvejais, kai haloperidolio vartojama kartu su ličio preparatais, gali atsirasti šių simptomų: encefalopatija, ekstrapiramidinių sutrikimų, vėlyvoji diskinezija, piktybinis neurolepsijos sindromas, smegenų kamieno pažeidimas ir koma.
Dauguma šių simptomų yra grįžtamojo pobūdžio, bet jų priežastis nežinoma. Jei panašių simptomų atsiranda, gydymą reikia nedelsiant nutraukti.
Haloperidolis gali veikti kaip geriamųjų antikoaguliantų antagonistas.
Haloperidolis slopina epinefrino (adrenalino) bei kitų simpatomimetikų poveikį ir veikia kaip adrenerginių kraujospūdį mažinančių vaistų ( pvz., guanetidino) antagonistas.

HALOPERIDOL – RICHTER vartojimas su maistu ir gėrimais
Ir vartojant haloperidolį, ir besitęsiant jo poveikiui, alkoholio vartoti draudžiama.

Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Tyrimų, atliktų dideliam skaičiui tiriamųjų, duomenimis, nuo haloperidolio ryškiai nepadaugėjo apsigimimų. Aprašyti reti apsigimimų atvejai, kai nėštumo metu haloperidolio dažniausiai vartota su kitais vaistais. Nėščiosioms haloperidolio galima skirti tik tuomet, kai numatoma nauda bus neabejotinai didesnė už galimą pavojų vaisiui.
Haloperidolio patenka į motinos pieną. Pasitaikė atvejų, kai vartojančių haloperidolio ir krūtimi maitinančių motinų kūdikiams atsirado ekstrapiramidinių simptomų (judesių sutrikimų). Todėl žindančioms motinoms haloperidolio galima skirti tik būtiniausiu atveju, nuodugniai įvertinus numatomą naudą ir galimą pavojų.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Pradėjus gydyti haloperidoliu, pacientui draudžiama vairuoti ir valdyti mechanizmus. Vėliau ribojimų apimtis priklauso nuo individualios reakcijos.

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines HALOPERIDOL – RICHTER medžiagas
Tabletėse yra laktozės monohidrato. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.

3. kaip vartoti haloperidol – richter
HALOPERIDOL - RICHTER visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Pateikiamos tik orientacinės dozės, kurias būtina patikslinti atsižvelgiant į paciento reakciją. Dozė paprastai palaipsniui didinama ūmios fazės metu ir palaipsniui mažinama iki minimalios efektyvios palaikomosios dozės.
5 mg tabletes rekomenduojama vartoti tuomet, kai reikia gydyti didesnėmis dozėmis. Tai bus patogiau pacientui. Tada, kai reikia mažesnės paros dozės, rekomenduojama skirti 1,5 mg tabletės.
Ūminėms psichozinėms būsenoms - šizofrenijai ir kitoms psichozėms, manijai gydyti, taip pat trumpalaikiam papildomam gydymui, kai esti psichomotorinis sujaudinimas, nerimastingumas, agresyvus ar pavojingai impulsyvus elgesys.
2,25–18 mg paros dozę rekomenduojama dalyti į tris dalis. Atsparios šizofrenijos atveju gali prireikti skirti iki 30 mg (3 kartus po dvi 5 mg tabletes) per parą.
Lėtinė psichozė
Dozė individuali. Paprastai 2,25 -9 mg paros dozę rekomenduojama dalyti į tris dalis.
Atsižvelgiant į paciento reakciją, dozę galima didinti iki 18 mg per parą.
Psichozės alkoholinės abstinencijos metu gydymui skiriama geriamoji 1,5–3 mg dozė. Dozė dalijama į 2 dalis. Šią dozę, atsižvelgiant į terapinį efektą ir esant normaliai kepenų funkcijai, galima didinti iki 4,5-9 mg per parą. Dozę galima dalinti į 3 dalis. Hiperkinezijos (judesių sutrikimai) Skiriamos gerti mažos dozės, kurios palaipsniui didinamos iki 1,5 mg dozės.
Papildomam lėtinio skausmo gydymui rekomenduojama skirti 1,5-3 mg per parą, dozę padalijus į 2 dalis.
Senyvi pacientai
Pradinė dozė nustatoma atsargiai. Senyviems (ar nusilpusiems) pacientams pakanka iki 1,5 mg per parą. Paprastai gydymą reikia pradėti doze, dvigubai mažesne už vidutinę suaugusiųjų dozę, bet kepenų nepakankamumo atveju dozę reikia skirti mažesnę.

Pavartojus per didelę HALOPERIDOL - RICHTER dozę Svarbiausi perdozavimo simptomai yra sunkios ekstrapiramidinės (judesių sutrikimo) reakcijos, hipertenzija ir raminamasis poveikis. Ekstrapiramidinės reakcijos gali reikštis raumenų sąstingiu ir bendru ar vietiniu drebuliu. Gali padidėti arterinis kraujospūdis.
Ypač sunkiais atvejais dėl komos ir slopinamo kvėpavimo gali atsirasti į šoką panaši būsena. Gali pasireikšti skilvelinė aritmija ir elektrokardiogramoje pailgėti QT intervalas.
Perdozavimo gydymas: specifinio priešnuodžio nėra. Jei pacientui nėra komos ir neatsirado traukulių, taikomas pagalbinis gydymas: skiriama gerti aktyvuotos anglies, po to plaunamas skrandis ir sukeliamas vėmimas. Jei pacientui prasidėjo traukuliai ar jį ištiko koma, reikia palaikyti kvėpavimo takų praeinamumą, o jei kvėpavimas slopinamas, jis palaikomas dirbtiniu būdu. Būtina stebėti EKG ir svarbiausias gyvybines funkcijas atspindinčius rodmenis. Sumažėjusiam kraujospūdžiui ir kraujotakos nepakankamumui šalinti reikia lašinti į veną skysčių, plazmos ar albumino koncentrato, kraujagysles sutraukiančių vaistų (dopamino ar noradrenalino). Adrenalino vartoti negalima, nes dėl jo sąveikos su haloperidoliu gali reikštis sunki hipotenzija. Sunkiems ekstrapiramidiniams simptomams šalinti rekomenduojama švirkšti į veną ar raumenis anticholinerginių vaistų nuo parkinsonizmo. Šių vaistų vartojimą reikia baigti labai atsargiai, nes priešingu atveju gali atsirasti ekstrapiramidinių reakcijų.

Pamiršus pavartoti HALOPERIDOL - RICHTER Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima.

4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
HALOPERIDOL - RICHTER , kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.
Naujai paskyrus haloperidolio mažomis dozėmis (1–2 mg per parą), šalutinis poveikis pasireiškia retai, būna nestiprus ir laikinas. Ilgą laiką vartojant dideles dozes, šalutinis poveikis esti dažnesnis. Dažniausiai atsiranda šalutinis poveikis nervų sistemai.
Vartojant ilgai, gali atsirasti drebulys, stingumas, judesių sulėtėjimas, negalėjimas ilgiau sėdėti, ūminis tonuso sutrikimas, okulogirinė krizė (akių raumenų spazmai, sukeliantys akių nuokrypį) ar gerklų distonija. Tuomet galima vartoti anticholinergiškai veikiančių vaistų nuo parkinsonizmo, bet to nevertėtų daryti absoliučiai visais atvejais, nes minėti vaistai gali sumažinti haloperidolio poveikį.
Kaip ir vartojant kitų vaistų nuo psichozės, gydant haloperidoliu ilgai arba jo vartojimą nutraukus, gali pasireikšti judesių sutrikimas (vėlyvoji diskinezija). Jam būdingi ritmiški, nevalingi liežuvio, veido, burnos ir žandikaulio trūkčiojimai. Kai kuriems pacientams šių simptomų gali būti nuolat. Kartotinai pradėjus gydyti haloperidoliu, padidinus jo dozę ar vietoj jo pradėjus gydyti kitu vaistu nuo psichozės, šis sindromas gali tapti nepastebimas. Pasireiškus minėtam sindromui, gydymą haloperidoliu reikėtų nedelsiant nutraukti.
Vartojant haloperidolio, gali atsirasti piktybinis neurolepsijos sindromas (PNS). Šiai retai reakcijai būdinga hipertermija (aukšta kūno temperatūra), viso kūno raumenų sąstingis, vegetacinės reakcijos ir sąmonės pokyčiai. Dažnai ankstyvas šio sindromo požymis yra hipertermija. Tokiu atveju gydymą vaistais nuo psichozės reikia nedelsiant nutraukti, skirti tinkamą palaikomąjį gydymą ir atidžiai stebėti pacientą.
Kitas poveikis CNS
Kartais pasitaikė depresija, raminamasis poveikis, sujaudinimas, mieguistumas, nemiga, galvos skausmas, sumišimas, svaigulys, nerimastingumas, baimė, pakili nuotaika, apatija, traukuliai ir pasunkėjo psichozės simptomai.
Virškinimo trakto sutrikimai
Kartais gali atsirasti pykinimas ir vėmimas, apetito stoka ir virškinimo sutrikimas, taip pat gali padidėti ar sumažėti kūno svoris.
Endokrininės sistemos sutrikimai
Haloperidolis gali sukelti hiperprolaktinemiją (prolaktino kiekio padidėjimą kraujyje), galaktorėją (savaiminį pieno tekėjimą iš pieno liaukų), ginekomastiją (krūtų padidėjimą vyrams), moterims gali suretėti ar išnykti mėnesinės. Labai retai pasitaikė hiperglikemija (kraujyje per daug gliukozės) ir sumažėjo antidiurezinio hormono (ADH) sekrecija.
Širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai
Pasitaikė pavienių dažno širdies plakimo ir sumažėjusio kraujospūdžio atvejų. Kartais, dažniausiai vartojant haloperidolį injekcijomis, pasitaikė elektrokardiogramos QT intervalo pailgėjimo ir/ar skilvelinės aritmijos atvejų. Šie šalutiniai reiškiniai dažnesni turintiems polinkį ir vartojusiems dideles dozes pacientams.
Kitas šalutinis poveikis
Pavieniais atvejais laikinai ir neryškiai sumažėjo kraujo kūnelių skaičius. Retai, paprastai skiriant haloperidolio su kitais vaistais, gali sumažėti grūdėtųjų leukocitų ir trombocitų skaičius. Retkarčiais pasitaikė kepenų veiklos sutrikimų ar kepenų uždegimo, dažniausiai cholestazinio (tulžies sąstovio), atvejų.
Retkarčiais pasitaikė organizmo padidėjusio jautrumo reakcijų, tokių kaip odos bėrimas, dilgėlinė, anafilaksija ir įsijautrinimas šviesai.
Pavieniais atvejais gali užkietėti viduriai, pablogėti rega, džiūti burna, susilaikyti šlapimas, pasireikšti ilgalaikė skausminga erekcija ar erekcijos sutrikimas, atsirasti periferinis pabrinkimas, padidėti prakaitavimas ir seilėtekis, varginti rėmuo ar pakisti kūno temperatūra. Senyvus pacientus gali ištikti uždarojo kampo glaukomos priepuolis.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

5. kaip laikyti haloperidol – richter
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Specialių laikymo sąlygų nereikia.
Ant dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.

Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.

6. kita informacija
HALOPERIDOL – RICHTER sudėtis

Veiklioji medžiaga yra haloperidolis. Vienoje tabletėje jo yra 5 mg.
- Pagalbinės medžiagos yra bevandenis koloidinis silicio dioksidas, želatina, magnio stearatas, talkas, kukurūzų krakmolas, bulvių krakmolas, laktozės monohidratas.

HALOPERIDOL – RICHTER išvaizda ir kiekis pakuotėje

HALOPERIDOL – RICHTER 5 mg tabletės yra bekvapės, baltos arba beveik baltos, plokščios ir apvalios, be žymių. Tabletės skersmuo – apie 9 mm.
Al/PVC lizdinė plokštelė, kurioje yra 25 tabletės. Kartono dėžutėje yra dvi lizdinės plokštelės.

Rinkodaros teisės turėtojas ir gamintojas

Gedeon Richter Plc.
Gyömrői út 19-21
1103 Budapest
Vengrija

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisės turėtojo atstovą.
Gedeon Richter Plc. atstovybė
Maironio 23-3
Vilnius
Tel. +370 5 268 53 92

Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2009-10-30
Šaltinis: VVKT
Cituoti
Atsakyti
Registruokis ir diskutuok!
© 2006 – 2024 Forumas "Draugas.lt"  |  Privatumo politika  |  Naudojimosi taisyklės  |  Reklama  |  Kontaktai