Tema sukurta: 2015.04.02 18:49
2012.10.02 15:24 Nauja žinutė
Vartotoajs neprisijungęs Peržiūrėti anketą


Enciklopedija
Enciklopedija
Patyręs
Raganių gentyje žinoma apie 300 rūšių. Ištvermingos ir nereiklios kai kurių rūšių raganės vis dažniau sodinamos soduose: tangutinė (C. tangutica), gelsvoji (C. vitalba), žalsvoji (C. glauca), gausiažiedė (C. paniculata), alpinė (C. alpina) ir kitos. Jų žiedai kuklesni, mažesni, bet žydi labai gausiai. Dauguma rūšių – puošnios ir pūkuotais vaisynais, kurie ant šakelių išsilaiko per žiemą. Kasmet pasaulyje pristatomos naujos stambiažiedžių hibridinių raganių veislės. Kitos veislės auginamos jau daugiau kaip 100 metų ir vis dar yra populiarios. Raganės, priklausomai nuo rūšies ar veislės, užauga 1–5 m aukščio. Prie atramų tvirtinasi apsivyniodamos lapkočiais.
Priežiūra. Raganes nesunku auginti vazonuose. Ypač tam tinka neaukštos stambiažiedės veislės, žydinčios ant pirmamečių ūglių. Kartais vazonai su raganėmis kaip puošnūs žydintys akcentai statomi net soduose: per sezoną augalai išaugina daugiau nei 100 žiedų. Į vazonus sodinami antramečiai sodinukai, turintys 2–3 stiebelius. Iš karto įsmeigiamos atramos arba šalia vazono ištempiamos virvelės. Raganės nepakenčia sausros ir įkaitusios žemės. Todėl vazonus vasarą reikia saugoti (pridengti) nuo saulės. Tręšiamos skystomis kompleksinėmis trąšomis nuo augimo pradžios iki rudens. Rudenį laistomos saikingai. Žiemą reikalingas ramybės periodas, bet stiprus šaltis – pavojingas. Kai augalai numeta lapus, juos geriausia nugenėti ir nunešti į vėsų rūsį. Vazonuose auginamos raganės persodinamos kas 3–5 metus.Sodinti grunte prie namo sienos raganes reikėtų saulėtoje, bet nekarštoje vietoje. Joms ruošiamos 0,5 m skersmens ir tokio paties gylio duobės su derlinga kompostine žeme. Aukščiau paminėtų rūšių raganės puikiai žiemoja nepridengtos. Visas veisles žiemai reikia nuimti nuo atramų, patrumpinti ūglius ir uždengti.
Dauginimas. Paprasčiausias dauginimo būdas – atlankomis. Pavasarį arba jau vasarą subrendę stiebai prilenkiami prie žemės, prismeigiami ir negiliai užkasami. Iškasti įsišaknijusius stiebus geriausia pavasarį. Kelių metų senumo kerus pavasarį persodinant galima padalyti į kelias dalis. Atžalas išaugina ne visos raganės. Auginiai pjaunami vasarą, iš vidurinės stiebo dalies; jų lapai sutrumpinami perpus. Raganių rūšys ir veislės sėklomis dauginamos tik selekcijos tikslais.
 
Apie sodo lianas galite rasti žurnale „Augalų pasaulis“ Nr. 50 – „Vijokliai kambariui ir balkonui“.
Įvairias raganių rūšis rasite „Augalų kataloge“ – „Raganės“.
Susijęs straipsnis – „Raganė – ilgaamžė sodo grožybė“.
 
Cituoti
Atsakyti
Registruokis ir diskutuok!
© 2006 – 2024 Forumas "Draugas.lt"  |  Privatumo politika  |  Naudojimosi taisyklės  |  Reklama  |  Kontaktai